Scénické čtení: Ondřej Elbel - Julek (CZ)

Divadlo

sobota 7. října 2017 19:30


Příběh šumperského rodáka Julia Augustina Vargy, člověka zasaženého krutou nemocí, se věnuje významné postavě šumperské předlistopadové opozice. Částečně dokumentární hra o bezmocném vozíčkáři, kterého se mocní docela báli, si klade za cíl přiblížit pozoruhodnou a pozapomenutou postavu z nedávné šumperské historie.
Jde o silný příběh, svým rozměrem se dá přirovnat k antické tragédii, ovšem s výrazně komickými prvky. Příběh nezlomného a silného ducha v bezmocném těle, příběh plný výrazných a překvapivých detailů. Divadelní hra se soustředí na události z druhé poloviny osmdesátých let a vrcholí Julkovým projevem na jevišti šumperského divadla v prosinci 1989.
Scénické čtení doprovázejí autentické projekce s Juliem Vargou a trvá necelou hodinu.
Hra se stala základem pro komiks nazvaný Objekt Julek, jenž by měl vyjít v nakladatelství Větrné mlýny na podzim 2017. Komiks začal zpracovávat výtvarník Martin Jabůrek, který ovšem na jaře 2015 tragicky zahynul. Na jeho práci navázalo několik dalších skvělých výtvarníků, konkrétně Marie Butula, Vendula Chalánková, Jan Karpíšek, Pavel Matyska a Michal Estrada.